Click here to Skip to main content
Illinois Basketball Coaches Association
Illinois Basketball Coaches Association

HALL OF FAME TEAMS

 SCHOOL TEAM RECORD HEAD COACH SEASON HIGHLIGHT YEAR
Aurora West 1973 Boys 30-3 John McDougal Class AA 3rd Place State 2000
Aurora West 2000 Boys 32-1 Gordon Kerkman Class AA State Champs 2007
Batavia 1912 Boys 27-2 Kenneth Merrick State Champs 1977
Benton  1966 Boys 31-1 Rich Herrin Undefeted in Regular Season 1987
Benton  1967 Boys 30-1 Rich Herrin Undefeted in Regular Season 1987
Benton  1980 Girls 25-6 Sally Niemeyer Class A State Champs 2004
Berwyn-Cicero Morton 1941 Boys 23-4 Norm Ziebell State Champs 1976
Berwyn-Cicero Morton 1926 Boys n/a n/a n/a 1976
Berwyn-Cicero Morton 1932 Boys 25-4 Norm Ziebell State Champs 1992
Bolingbrook 2006 Girls 31-2   State Champs 2015
Bradley University 1939 Mens 19-3 Alfred Robertson N.I.T. 3rd Place 1973
Bradley University 1957 Mens 22-7 Chuck Orsborn N.I.T. Champions 1976
Bradley University 1950 Mens 32-5 Forddy Anderson NCAA & NIT Runners-Up 1979
Bradley University 1960 Mens 27-2 Chuck Orsborn N.I.T. Champions 1980
Bradley University 1964 Mens 23-6 Chuck Orsborn N.I.T. Champions 2000
Bradley University 1982 Mens 26-10 Dick Versace N.I.T. Champions 2000
Breese Central 2007 Girls 30-4 Nathan Rueter Class A State Champions 2014
Buda Western 1975 Boys 29-1 Gerald Giovanine   1989
Buda Western 1976 Boys 30-2 Gerald Giovanine Class A 4th Place State 1989
Buffalo Grove 2000 Girls 34-4 Tom Dineen Class AA State Champs 2013
Canton 1928 Boys 37-7 Mark Peterman State Champs 1975
Carbondale 1967 Boys 29-3 John Cherry 2nd Place State 1993
Carlyle 1989 Boys 32-3 Brad Weathers Class A State Champs 1999
Carlyle 1996 Girls 32-2 Angie Gherardini State Champs 2011
Carlyle 1997 Girls 33-0 Angie Gherardini State Champs 2011
Carrollton 2001 Girls 34-1 Lori Blade Class A State Champs 2013
Carrollton 2002 Girls 34-3 Lori Blade Class A State Champs 2013
Carthage (Hancock Central) 1992 Girls 30-2 Dick Biery Class A State Champs 2008
Carthage (Hancock Central) 1993 Girls 32-1 Dick Biery Class A State Champs 2008
Centralia 1941 Boys 44-2 Arthur Trout 3rd Place State 1973
Centralia  1942 Boys 34-6 Arthur Trout State Champs 1990
Centralia  1961 Boys 29-2 Bill Davies State Runner-Up 1994
Centralia  1962 Boys 29-3 Bill Davies Won 29 consecutive games 1997
Centralia  1963 Boys 32-2 Bob Jones State Tournament Runner-Up 1997
Champaign 1945 Boys 34-2 Harry Combes State Tournament Runner-Up 1997
Champaign 1946 Boys 38-1 Harry Combes State Champs 1990
Champaign 1947 Boys 34-4 Harry Combes State Tournament Runner-Up 1997
Chicago Carver 1963 Boys 28-5 Larry Hawkins State Champs 1992
Chicago DuSable 1954 Boys 31-2 Jim Brown 2nd Place State 1974
Chicago Hales Franciscan 2003 Boys     State Champs 2016
Chicago Hirsch 1973 Boys 29-2 Charles Stimpson State Champs 1993
Chicago Jamaica Saints 1958 Mens 25-7 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1959 Mens 54-7 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1960 Mens 43-4 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1961 Mens 41-2 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1962 Mens 32-9 Jack Mathis 10-YEAR AAU RECORD: 1992
Chicago Jamaica Saints 1963 Mens 29-6 Jack Mathis 318-79 1992
Chicago Jamaica Saints 1964 Mens 24-10 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1965 Mens 27-11 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1966 Mens 17-13 Jack Mathis   1992
Chicago Jamaica Saints 1967 Mens 26-10 Jack Mathis   1992
Chicago King 1986 Boys 32-1 Landon Cox Class AA State Champs 1998
Chicago King 1990 Boys 32-0 Landon Cox Class AA State Champs 1998
Chicago King 1993 Boys 32-0 Landon Cox Class AA State Champs 1998
Chicago Leo 2004 Boys 28-5 Noah Cannon Class A State Champs 2012
Chicago Loyola 1963 Mens 29-2 George Ireland National Champs 1973
Chicago Luther South  1980 Boys 27-5 Cliff Doll Class A State Champs 1996
Chicago Manley 1980 Boys 31-1 Willie Little Class AA State Champs 1996
Chicago Marshall Juniors 1940 Boys n/a Lou Weintraud During 1939-1944, Chicago Public Schools 1985
Chicago Marshall Juniors 1941 Boys n/a Lou Weintraud had a Junior League for players 5-8 and 1985
Chicago Marshall Juniors 1942 Boys n/a Lou Weintraud shorter. Marshall High School won 98 1985
Chicago Marshall Juniors 1943 Boys n/a Lou Weintraud straight games and captured 4 City Titles. 1985
Chicago Marshall Juniors 1944 Boys n/a Lou Weintraud   1985
Chicago Marshall 1954 Boys n/a n/a n/a 1985
Chicago Marshall 1958 Boys 31-0 Isadore Salario State Champs 1973
Chicago Marshall 1960 Boys 31-2 Isadore Salario State Champs 1992
Chicago Marshall 1982 Girls 32-0 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1985 Girls 30-1 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1989 Girls 29-2 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1990 Girls 27-5 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1992 Girls 32-1 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1993 Girls 31-1 Dorothy Gaters Class AA State Champs 2003
Chicago Marshall 1999 Girls   Dorothy Gaters Class AA State Champs 2016
Chicago Morgan Park 1976 Boys 28-5 Bill Warden Class AA State Champs 1994
Chicago Mother McAuley 1991 Girls 31-3 Diane Darrah Class AA State Champs 2008
Chicago Mt. Carmel 1944 Boys 28-0 John Tracy Chicago City Champions 1975
Chicago Mt. Carmel 1985 Boys 28-4 Ed McQuillan Class AA State Champs 1997
Chicago Providence St. Mel 1985 Boys 31-3 Tom Shields Class A State Champs 1998
Chicago Simeon 1984 Boys 30-1 Bob Hambric Class AA State Champs 1997
Chicago Simeon 2006 Boys   Robert Smith Class 4A State Champs 2016
Chicago Simeon 2007 Boys   Robert Smith Class 4A State Champs 2016
Chicago St. Elizabeth 1957 Boys 48-3 Art White Chicago City & National Catholic Champions 2000
Chicago St. Mel 1954 Boys 26-5 Jim Weaver Chicago City Champions 1983
Chicago Wendell Phillips 1975 Boys 32-1 Herb Brown State Champs 1994
Chicago Westinghouse 2002 Boys 30-5 Chris Head Class AA State Champs 2009
Chicago Whitney Young 1998 Boys 30-1 George Stanton Class AA State Champs 2004
Cobden 1964 Boys 32-3 Dick Ruggles 2nd Place State 1980
Collinsville 1961 Boys 32-0 Vergil Fletcher State Champs 1973
Collinsville 1965 Boys 30-2 Vergil Fletcher State Champs 1988
Danville Area Community College 1991 Mens 22-13 John Spezia NJCAA Division II National Champions  2001
Decatur 1931 Boys 29-4 Gay Kintner State Champs 1990
Decatur 1936 Boys 24-11 Gay Kintner State Champs 1990
Decatur 1945 Boys 39-2 Gay Kintner State Champs 1990
Decatur 1962 Boys 31-4 John Schneiter State Champs 1992
Decatur St. Teresa 2004 Girls 35-0   State Champs 2015
DePaul University 1945 Mens 21-3 Ray Meyer NIT Champions 1978
Des Plaines Maine West 1988 Girls 35-0 Derril Kipp Class AA State Champs 1999
Dolton Thornridge 1972 Boys 33-0 Ron Ferguson Class AA State Champs 1973
Dundee 1938 Boys 34-1 Eugene de Lacey State Champs 1979
East St. Louis  1980 Girls 31-0 Earnest Riggins, Sr. Class AA State Champs 2004
East St. Louis Lincoln 1982 Boys 29-1 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
East St. Louis Lincoln 1987 Boys 28-1 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
East St. Louis Lincoln 1988 Boys 29-4 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
East St. Louis Lincoln 1989 Boys 29-4 Bennie Lewis Class AA State Champs 1995
Eastern Illinois University 1952 Mens 24-2 Bill Healy NAIA Tournament Champs 1978
Elgin 1924 Boys 25-3 Mark Wilson State Champs 1997
Elgin 1925 Boys 24-2 Cliff Adams State Champs 1997
Elgin St. Edward 1985 Girls 29-4 Ken Mattini Class A State Champs 2006
Elk Grove 1981 Girls 31-1 Marcia Krysh Gordon Class AA State Champs 2005
Elmhurst York 1984 Girls 32-1 Val Cothern Class AA State Champs 2006
Eureka College 1994 Mens 27-4 Dave Darnall NAIA Division II National Champions 2007
Evanston 1968 Boys 30-1 Jack Burmaster State Champs 1974
Fenwick 2001 Girls 36-2 David Power Class AA State Champions 2014
Fenwick 2007 Girls 36-2 David Power Class AA State Champions 2014
Findlay 1992 Boys 31-2 Mike Reynolds Class A State Champs 2000
Freeport 1951 Boys 31-2 Harry Kinert State Champs 1990
Glenview Glenbrook South 1994 Girls 32-3 Howard Romanek Class AA State Champs 2009
Granite City 1940 Boys 29-5 Byron Bozarth State Champs 1991
Harvey Thornton 1933 Boys 24-3 Jack Lipe State Champs 1973
Harvey Thornton 1966 Boys 31-2 Bob Anderson State Champs 1975
Hebron 1952 Boys 35-1 Russ Ahearn State Champs 1973
Herrin 1957 Boys 31-2 Earl Lee State Champs 1989
Hillsboro 2006 Girls 31-4   State Champs 2015
Illinois Central College 1992 Womens 29-7 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Central College 1993 Womens 31-4 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Central College 1998 Womens 30-5 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Illinois Central College 1999 Womens 34-2 Lorene Ramsey NJCAA Division II National Champions  2002
Johnston City 1929 Boys 29-3 Larue Van Meter State Champs 1996
Joliet 1937 Boys 27-4 Herm Walser State Champs 1991
Joliet Junior College 1994 Mens 28-8 Pat Klingler National Division II NJCAA Champions 2011
Joliet West 1978 Girls 29-2 Jo Streit State Champs 2004
Kaneland Maple Park 1982 Girls 32-1 Rick Schairer Class A State Champions 2005
LaGrange Lyons Township 1953 Boys 29-0 Greg Sloan State Champs 1973
LaGrange Lyons Township 1970 Boys 31-0 Ron Nikcevich State Champs 1973
Lawrenceville 1982 Boys 34-0 Ron Felling Class A State Champions 1987
Lawrenceville 1983 Boys 34-0 Ron Felling Class A State Champions 1987
Lawrenceville 1972 Boys 25-8 Ron Felling Class A State Champs 1993
Lawrenceville 1974 Boys 30-3 Ron Felling Class A State Champs 1993
Lincoln  1970 Boys 30-1 Duncan Reid Undefeated Regular Season 2001
Lincoln  1973 Boys 30-1 Duncan Reid Elite Eight  2001
Lincoln College 1981 Mens 33-? Al Pickering NJCAA Division I National Tourney Runner-Ups 1984
Lincoln College 1962 Mens 30-7 Norm Kaye NJCAA Region IV Tournament Champions 2004
Lincolnshire Stevenson 1995 Girls 33-2 Frank Mattucci Class AA State Champs 2010
Lincolnshire Stevenson 1996 Girls 34-1 Frank Mattucci Class AA State Champs 2010
Lockport Township 1978 Boys 33-0 Bob Basarich Class AA State Champs 1984
Madison 1977 Boys 29-3 Larry Graham Class A State Champs 1996
Madison 1981 Boys 24-2 Larry Graham Class A State Champs 1996
Maroa-Forsyth 2007 Boys 33-1 Chad Cluver Class A State Champs 2014
Maywood Proviso East 1969 Boys 30-1 Tom Millikin State Champs 1993
Maywood Proviso East 1974 Boys 29-4 Glenn Whittenberg State Champs 1993
Maywood Proviso East 1991 Boys 32-1 Bill Hitt Class AA State Champs 1999
Maywood Proviso East 1992 Boys 33-0 Bill Hitt Class AA State Champs 1999
McLeansboro 1984 Boys 35-0 David Lee Class A State Champs 1996
Millikin University 1951 Mens 24-7 Ralph Allan NAIA National Tournamt 2nd Place 1986
(Cicero) Morton  1941 Boys 23-4 Norm Ziebell State Champs 1976
(Cicero) Morton 1927 Boys n/a H.K. Long National HS Champions 1976
Mt. Carmel 1927 Boys 31-2 Cliff Garrett State Champs 1975
Mt. Pulaski 1976 Boys 29-2 Ed Butkovich Class A State Champs 1994
Mt. Vernon  1949 Boys 30-3 Stan Changnon State Champs 1988
Mt. Vernon  1950 Boys 33-0 Stan Changnon State Champs 1973
Mt. Vernon  1954 Boys 29-3 Harold Hutchins State Champs 1991
Naperville Central 2003 Girls 35-0 Andy Nussbaum State Champs 2011
Naperville Central 2004 Girls 33-2 Andy Nussbaum State Champs 2011
Nashville 1978 Boys 30-3 Bob Bogle Class A State Champs 1995
Nauvoo-Colusa 1998 Boys 32-3 Reno Pinkston Class A State Champs 2005
New Lenox Providence Catholic 1979 Boys 32-1 Frank Palmasani Class A State Champs 1996
Nokomis 1998 Girls 33-2 Maury Hough Class A State Champs 2012
Nokomis 1999 Girls 33-2 Maury Hough Class A State Champs 2012
Normal University High 1971 Boys 27-3 Bob Metcalf   1999
Normal University High 1995 Boys 29-3 Cal Hubbard Class A State Champs 2002
North Central College 1983 Womens     NCAA Division III National Champions 2016
North Park University 1978 Mens 29-2 Dan McCarrell NCAA Division III National Champions 1987
North Park University 1979 Mens 26-5 Dan McCarrell NCAA Division III National Champions 1987
North Park University 1980 Mens 28-3 Dan McCarrell NCAA Division III National Champions 1987
North Park University 1985 Mens     NCAA Division III National Champions 2016
North Park University 1987 Mens     NCAA Division III National Champions 2016
Northbrook Glenbrook Notth 2005 Boys 32-2 David Weber Class AA State Champs 2013
Okawville 1994 Girls 32-2 Kathy Lanter Class A State Champs 2009
Okawville 2000 Girls 32-1 Kathy Lanter Class A State Champs 2009
Palos Heights Chicago Christian 1981 Girls 31-2 Debbie Ribbens Class A State Champs 2005
Pana 1988 Boys 28-3 Charlie Strasburger Class A State Champs 1999
Paris 1942 Boys 39-1 Ernie Eveland 2nd Place State 1982
Paris 1943 Boys 38-2 Ernie Eveland State Champs 1989
Paris 1947 Boys 40-2 Ernie Eveland State Champs 1989
Park Ridge Maine South 1979 Boys 31-1 Quitman Sullins Class AA State Champs 1994
Parkland College 1986 Mens 31-7 Tom Cooper NJCAA Division II National Champions  2003
Pekin 1967 Boys 31-2 Dawson Hawkins State Champs 1975
Pekin 1964 Boys 30-3 Dawson Hawkins State Champs 1991
Peoria Cats 1952 Mens 41-10 Warren Womble National AAU Champs 1981
Peoria Central 1908 Boys 17-1 Les Straesser State Champs 1980
Peoria Central 1977 Boys 29-2 Bruce Boyle Class AA State Champs 1994
Peoria Central 2003 Boys 31-1 Chuck Buescher Class AA State Champs 2010
Peoria Central 2004 Boys 31-2 Chuck Buescher Class AA State Champs 2010
Peoria Manual 1994 Boys 27-6 Dick Van Scyoc Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1995 Boys 32-2 Wayne McClain Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1996 Boys 31-2 Wayne McClain Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1997 Boys 31-1 Wayne McClain Class AA State Champs 2001
Peoria Manual 1986 Girls 27-3 Dennis Brown Class AA State Champs 2007
Peoria Richwoods 1983 Girls 32-0 Mary Kay Hungate Class AA State Champs 2006
Peoria Richwoods 2005 Girls 38-0   State Champs 2015
Peoria Richwoods 2009 Girls 34-3   State Champs 2015
Pinckneyville 1948 Boys 33-1 Merrill Thomas State Champs 1989
Pinckneyville 1994 Boys 33-2 Dick Corn Class A State Champs 2001
Pinckneyville 2001 Boys 31-4 Dick Corn Class A State Champs 2008
Pittsfield 1991 Boys 28-6 David Bennett Class A State Champs 2000
Pleasant Plains 2000 Boys 34-2 Cliff Cameron Class A State Champs 2009
Pleasant Plains 2002 Boys 32-3 Cliff Cameron Class A State Champs 2009
Quincy 1934 Boys 31-2 Selmer Storby State Champs 1978
Quincy 1981 Boys 33-0 Jerry Leggett Class AA State Champs 1985
Quincy 1979 Boys 32-1 Jerry Leggett Class AA State Runner-Up 1998
Quincy Notre Dame 1983 Girls 30-0 Marvin Smith Class A State Champs 2005
Quincy Notre Dame 1984 Girls 30-2 Jim Shields Class A State Champs 2005
Ridgway 1973 Boys 32-1 Bob Dallas Class A State Champs 1992
Rock Falls 1999 Boys 31-3 Thom Sigel Class A State Champs 2007
Rockford  1939 Boys 23-2 James Laude State Champs 1990
Rockford West 1956 Boys 28-1 Alex Saudargas State Champs 1974
Rockford West 1955 Boys 28-1 Alex Saudargas State Champs 1982
Rock Island Alleman 2005 Girls 31-7   State Champs 2015
Schaumburg 2001 Boys 29-3 Bob Williams Class AA State Champs 2008
Seneca 1987 Girls 30-0 Rich Anderson Class A State Champs 2007
Seneca 2006 Boys 35-0 Doug Evans Class A State Champs 2013
Shelbyville 1996 Boys 34-1 Sean Taylor Class A State Champs 2002
Skokie Niles West 1979 Girls 28-1 Gene Earl State Champs 2004
Southern Illinois 1946 Mens 20-6 Glenn Martin NAIA Champs 1973
Southern Illinois 1967 Mens 24-2 Jack Hartman N.I.T. Champions 1974
Springfield 1935 Boys 34-3 Mark Peterman State Champs 1991
Springfield 1959 Boys 33-1 Ray Page State Champs 1991
Springfield Lanphier 1983 Boys 30-3 Bob Nika Class AA State Champs 1995
Staunton 1993 Boys 27-4 Randy Legendre Class A State Champs 2000
Sterling 1977 Girls 21-0 Sue Strong State Champs 2004
Sullivan 1991 Girls 35-0 Scott Thomas Class A State Champs 2008
Taylorville  1944 Boys 45-0 Dolph Stanley State Champs 1973
Teutopolis 1986 Boys 33-0 Ken Crawford Class A State Champs 1998
Teutopolis 1986 Girls 31-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1988 Girls 32-0 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1989 Girls 31-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1990 Girls 30-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Teutopolis 1995 Girls 33-1 Dennis Koester Class A State Champs 2002
Trenton Wesclin 1990 Boys 30-3 Paul Lusk Class A State Champs 2000
University of Illinois 1943 Mens 17-1 Doug Mills Big Ten Champs 1973
University of Illinois 1989 Mens     NCAA Final Four 2016
Venice 1975 Boys 32-2 Rich Essington Class A State Champs 1992
Venice 1987 Boys 29-3 Clinton Harris Jr. Class A State Champs 1998
Warsaw 1997 Boys 29-3 Jeff Dahl Class A State Champs 2003
Waterman 1941 Boys 29-3 Joe Hartley State Quarter-Finals 1983
Westchester Immaculate Heart of Mary 1987 Girls 32-2 Dave Power Class AA State Champs 2007
Westchester St. Joseph 1978 Boys 31-2 Gene Pingatore Class AA 2nd Place State 2001
Westchester St. Joseph 1999 Boys 32-1 Gene Pingatore Class AA State Champs 2006
Western Illinois University 1956 Mens 28-3 LeRoy Morley Quar. Finals Nat'l NAIA Tour. 1977
Wheaton College 1957 Mens 28-1 Lee Pfund NCAA College Division  1985
Wilmette Loyola Academy 1997 Girls 31-2 Tanya Johnson Class AA State Champs 2011
Wilmette Loyola Academy 1998 Girls 36-1 Tanya Johnson Class AA State Champs 2011